Regional Representatives

Our national team of Regional Representatives is made up of a wide-range professionals from the garden and design community. Together they bring their knowledge, experience, and enthusiasm for sharing gardens to enable us to bring Open Days to you.

Here is a comprehensive list of our incredible volunteers who have helped us bring Open Days to the public since 1995. To learn more, email us at opendays@gardenconservancy.org or call 845.424.6502.

 

Regional Representatives

NATIONAL CHAIRMAN
Janet Meakin Poor (1998–2005)
James deGrey David (2006–2013)

ALABAMA
Birmingham
Mrs. A. Jack Allison (1998–2000, 2002, 2004), June Mays (2009), Troy Rhone (2009), Mrs. John N. Wrinkle (1998–2000, 2002, 2004)

ARIZONA
Greer
Nadine Stanley (2005)
Phoenix
Mrs. Scott Crozier (2000–2003), Mary Irish (2003, 2004), Nancy Swanson (1999), Gregory S. Trutza (2001),
Mrs. Donald C. Williams (1998, 1999)
Tucson
Shelly Abbott (2014), Lisa Lucking (2004–2007), Elizabeth Przygoda-Montgomery (2004–2007, 2012–2014)

CALIFORNIA
Carmel
Mrs. Lee Meneice (1997, 1998)
Los Angeles
Jeanne Anderson (2005–2016), Judy Horton (2001–2006), Susan Keirn (2005–2007), Joseph Marek (2007–2016)
Mendocino County
Mary Jasch (2013–2016)
Pasadena
Martyn Belmont (2007–2016), Kathy Gillespie (2005–2007), Judy Horton (2003–2006), Elena Shoch (2007–2016), Mrs. Donivee Nash (1999, 2000, 2002)
Sacramento
Saul Wiseman (2006–2008)
San Diego
Lynne, Vernon Blackman (2004),
Joanne Lee (2007), Bill & Tamma Nugent (2004), Susi Torre–Bueno (2003–2005)
San Francisco Bay Area
Shila Clement (2010, 2011, 2013), Elizabeth Dakin (2010), Sonny Garcia (1998–2000), Charmain Giuliani (1998–2000), Laurie Jake (2000–2006), Sandra Swanson (2010–2016), Richard G. Turner Jr. (1998–2000), Tom Valva (1998–2000)
San Francisco Peninsula
Kristin Davis (2011, 2012–2013), Mrs. Harvey D. Hinman (1998–2010), Joan Sanders (2001–2010), Nancy Shanahan (2011-2012)
San Jose
Alrie Middlebrook (2006)
South Bay
Susan Finocchio (2010, 2012)
Donna Guldimann (2010, 2012)

COLORADO
Colorado Springs
Mrs. Terence Lilly (2000–2004)
Mrs. Gene Moore (1998–2004)
Denver
Laurie Brock (2007), Anita Cox (2012), Marcia Garton (2012), Mrs. William B. Harvey (2001, 2003, 2005), Panayoti Kelaidis (2009, 2010, 2012), Julia Sherry (2012), Lauren Springer Ogden (2009, 2010, 2012), Marcia Tatroe (2009, 2010), Mrs. Moses Taylor (1998, 1999, 2001, 2003, 2005), Donna Walker (2012), Suellen White (2007)

DELAWARE
Wilmington
Mrs. George P. Bissell Jr. (1998, 1999)
Mrs. Sidney Scott Jr. (1998, 1999)

DISTRICT OF COLUMBIA
Melissa Clark APLD (2010), Rebecca Frischkorn (2010), Barbara Katz (2010), Joanne S. Lawson (1997–2000), Jane MacLeish (2009, 2010), Mrs. John Macomber (1997–2001), Carolyn Mullet (2014), Lee Wilkinson (2009, 2010)

FLORIDA
Jacksonville
Sally Barnett (2014-2016), Mary Watson (2014-2016)
Ponte Vedra Beach
Carolyn Marsh Lindsay (1998, 2000)
Vero Beach
Christine Hobart (2007–2009, 2012), Mrs. Henry Maresi (2006), Mrs. Thomas S. Morse (1998, 1999, 2001, 2009), Janet Meakin Poor (2007–2009, 2012), Mrs. Bruce Roberts (2002–2004), Mrs. Henry N. Tifft (1998, 1999, 2001), Mrs. Stephen Wyer (2002–2004)

GEORGIA
Atlanta
Virginia Almand (1998), George E. N. de Man (2000), Mr. Benjamin A. Hill (2005), Mrs. William Huger (1999, 2000), Audrey McMenamy (2005)

HAWAII
Honolulu
Mrs. E. Chipman Higgins (1997, 1998)

ILLINOIS
Chicago
Liz Crowe (2016) Brooks Hartley-Leonard (2001–2005), Dorothy Hebert (2010), Mrs. Melville C. Hill, Jr. (2004–2010), Barbara Kehoe (2009–2016), Benjamin F. Lenhardt, Jr. (2009–2016), Mrs. Charles E. Schroeder (1997–2000, 2003, 2005), Melissa Shennan (2001–2005), Kim Visokey (2014)
Chicago Suburbs
Betty Earl (2002–2007, 2010–2012)
Ted Nyquist (2011–2012)
Hinsdale, Oak Brook
Susan Beard (2001–2004)
Madison & Monroe County
Patricia Hofmeister (2014), Lois Vander Waerdt (2014)
Pomona Area
Charlotte Ward (2011)

INDIANA
Indianapolis
Dr. Gilbert S. Daniels (1997, 1998)

KENTUCKY
Lexington
Jon Carloftis (2014), Karla Drover (2010), Richard Weber (2010)
Louisville
Karla Drover (2008, 2009)

LOUISIANA
New Orleans
Ann Hobson Haack (1998–2001)

MAINE
Hancock County
Patrick Chassé (2005), Mrs. George H. P. Dwight (2006, 2007, 2009), Judith Tankard (2013)
Mid Coast
Margaret P. Watson (2006, 2007)
York County
Mrs. Calvin Hosmer III (2001–2012), Thomas Lynch (2014)

MARYLAND
Annapolis
Mrs. John A. Baldwin (2001)
Baltimore
Nan Paternotte (1997), Mrs. Frances Huber (1998), Mrs. Clark MacKenzie (1999), Mrs. Thomas G. McCausland (2000)
Chestertown
Mrs. Adrian P. Reed (1999)

MASSACHUSETTS
Berkshires
Jytte Brooks (2006, 2007, 2009, 2011, 2015), Cathy Clark (2006), Mary Jane Emmet (2005, 2006), Diana Felber (2006–2010), Ian & Madeline Hooper (2008–2016), Julianna Roosevelt (2005, 2006), Honey Sharp (2005–2013)
Greater Boston
Ellen Cool Kwait (2008, 2010, 2011, 2014, 2015), Diane Dalton (2001, 2002), Kevin Doyle (2003, 2004), Hilarie Holdsworth (2008), Ellen Lathi (2008–2010), Erica Max (2014-2016), Debbie Merriam (2013–2014), Carl Nelson (2015), Mrs. Henry S. Streeter (1997–2000), Linda Wolcott (2003)
Chatham
Mrs. Prescott Dunbar (2001, 2002, 2004, 2007)
Marion/Mattapoisett
Mrs. Frederic C. Hood (2008), Mrs. Jane Walker (2008)
Martha’s Vineyard
Dorothy Chaffee (2010), Judith Tankard (2010, 2014), Mrs. George H. Shattuck (2011)
Nantucket
Mrs. John A. Baldwin (2006–2009),
Mrs. Coleman Burke (2002, 2003, 2005–2008, 2011–2012), Caroline Ellis (2005–2009), Julie Jordin (2011–2016)
Osterville
Mrs. David Cole (2001)
Outer Cape Cod
Scott Warner (2016), David Kirchner (2016)
South Dartmouth
Mrs. Helen Goddard (2002), Mrs. Frederic C. Hood (2010, 2013), Ruth Jolliffe (2010, 2013), Mrs. Thomas S. Morse (1998), Mrs. Robert G. Walker (1999, 2000, 2002)
Worcester
John W. Trexler (1998, 1999, 2002, 2006, 2009, 2013–2014)

MICHIGAN
Ann Arbor
George Papadalos (1998), Marie Cochrane (1999)
Grosse Pointe
Mrs. John Ford (1997, 1998), Mrs. Bragaw Vanderzee (1999)
Harbor Springs
Mrs. John Ford (1998), Mrs. Frank Hightower (2000)
Oakland County
Virginia Berberian (2001), Norm Bodine (2001, 2002), Lynne Clippert
(2000), Starr Foster (1998, 1999),
Lois Gamble (2000), Mrs. John Knutson (2000–2002), Suzanne Krueger (2003), Dr. Alice R. McCarthy (2004–2006)

MINNESOTA
Minneapolis
Mrs. John Winsor (1997), Mrs. Henry L. Sweatt (1997, 1999)

MISSOURI
Kansas City
Mrs. George Powell III (1997), Mrs. Dwight Sutherland (1997)
St. Louis
Mrs. William H. T. Bush (1998, 2001, 2004), Patricia Hofmeister (2013-2016), Dr., Mrs. Tom Ott (2004), Lois Vander Waerdt (2013-2016)

NEVADA
Las Vegas
Monica Caruso (2009, 2010), Beth Moore (2009, 2010)

NEW HAMPSHIRE
Greater Monadnock Region
Kris Fenderson (2005), Bob Gillmore (2010–2014), Mrs. John H. Hewitt (2010, 2013), Mary Liz Lewis (2005), Joseph Valentine (2010–2012, 2014, 2016), Mrs. Story Wright (2000, 2002, 2003, 2005)
New London
Mrs. Gusta Teach (2000), Mrs. John H. Hewitt (2007, 2010)
Sea Coast
Beth Hume (2002)
Squam Lake
George Carr (2000)

NEW JERSEY
Joan Kram (2001–2003), Mrs. Duncan Pitney (1997–2003), Jeanne Will (2004, 2005, 2009–2012)
Bergen County
Annie Zusy (2004), Janet Schulz (2016)
Monmouth County
Jacqueline McMullen (2004), Barbara Nelson (2007), Mrs. Arthur Sorensen (2015-2016)

NEW YORK
Albany/Schenectady
Joanne Lenden (1998–2001), Mrs. Henry Ferguson (2000)
Bronx
Marco Polo Stufano (2007, 2008)
Cooperstown
Mrs. H. Rodney Hartman (1998), Patricia Thorpe (1998, 2002, 2004), Lucy Townsend (2011)
Delaware County
Mermer Blakeslee (2011, 2013, 2016)
Lake Champlain
Mrs. James T. Flynn (1999–2002)
Nassau County
Christine Doctor (2004, 2006, 2011), Judy Goldsmith (2006), Constance Haydock (2016)
Oneonta
Heleen Heyning (2002)
Onteora
Mr. & Mrs. Alan T. Wenzell (2002)
Remsenburg
Deonne Finkelstein (2006, 2007, 2011, 2013)
Rockland County
Florence Katzenstein (2011–2012)
Salem/Cambridge
Mrs. Henry Ferguson (2000)
Saratoga Springs
Georgiana Ducas (2000, 2002), Bruce Solenski (2000, 2002)
Suffolk County
Lalitte Smith (1996–2007, 2009–2011)
Syracuse
Michael Brennan (2004–2009, 2011, 2013–2015)
Tompkins County
Chrys Gardener (2004–2008, 2015-2016), Dan Klein (2005, 2006, 2009–2013)
Ulster County
James Dinsmore (2006, 2010)

NEW YORK, CONNECTICUT
Page Dickey (1995-2016), Jane Havemeyer (1995–2005), Muffie Knight (1995–2015), Betsy Manning (2010, 2011), Penelope Maynard (1995-2010), Enid Munroe (1995–2004), Robert Murray (2008-2015), Lynn Murray (2008–2015), Mrs. Juan O’Callahan (2010), Melissa Orme (1995–2003), Francis Schell (2004–2016), George Schoellkopf (2010–2012, 2014-2016)

NORTH CAROLINA
Asheville
Hunter Stubbs (2001–2006)
Chapel Hill
Taimie Anderson (2001)
Stepheny Houghtlin (2002)
Charlotte
Ann Armstrong (2004, 2006), Mary Lindeman Wilson (2002, 2004, 2006, 2008, 2010)
Edenton
Samuel Bobbitt Dixon (2005, 2006), Anne Rouse Edwards (2005–2007), Katherine Kopp (2008)
Greensboro
Julia Blizin (2005), Nancy Cavanaugh (2005), Mrs. Edwin R. Lyon, Jr. (2004)
Hillsborough
Taimie Anderson (2001)
Raleigh
Taimie Anderson (2001), Brie Arthur (2015), Jayme Bednarczyk (2010–2014), Barbara Kennedy (2010–2013), Anne Porter (2010–2013), Helen Yoest (2006–2009)

OHIO
Akron
Mrs. W. Stuver Parry (1998, 1999)
Cincinnati
Ms. Julie Mahlin (2002), Mrs. William R. Seaman (1999, 2000)
Cleveland
Ann Cicarella (2014)
Columbus
Mrs. Roger Blair (2000), Mrs. Robert F. Hoffman Jr. (2000), Karen K. Meyer (1999), Connie Page (1998)
Dayton
Mrs. James Woodhull (1997–2002), Barbara Rion (1997–2002)
Granville
Mrs. James Murr (2001, 2003, 2005), Janet Oberleissen (1998)

OKLAHOMA
Tulsa
Brennis O’Neal (2002)

OREGON
Clackamas County
Stephanie Butz (2007), Y. Sherry Sheng (2007), Lynn Swanson (2007), Terry Wagner (2011–2013)
Eugene
Mark Bloom (2008, 2009, 2012), Diana Learner (2007), Pam Perryman (2007), Rebecca Sams (2006), Buell Steelman (2006)
Portland
Linda Carson (2008), Linda Ernst (2005–2007), Sally Geist (2006), Nancy Goldman (2008), Sharon Kaito (2008–2010), Jill Schatz (2002–2007), Terry Wagner (2014), Patricia B. Walker (2002–2004)
Salem
Bobbie Dolp (2002–2004)
Washington County
Stephanie Butz (2006), Sara Cairns (2004), Terry Wagner (2012)

PENNSYLVANIA
Bucks County
Jack Staub (2000–2003, 2005–2009, 2011, 2013–2014, 2016)
Erie/North Coast
Susan Kemenyffy (2009, 2010, 2012–2013), Brett & Kitty Maloney (2011), Sue & Geoff McCreary (2011)
Philadelphia
Mrs. Frank H. Goodyear (1998, 1999), Mrs. Benjamin H. Heckscher (2001), Nicole Juday (2015), Mrs. Morris Lloyd Jr. (2001–2006), Diane Newbury (2006–2010, 2012, 2015), Mrs. Edward Starr III (1998, 1999), Susan Yeager (2006–2010, 2012–2013, 2015)
Pittsburgh
Bernita Buncher (2000), Mrs. Joshua C. Whetzel Jr. (1998, 2000)
State College
Rae Chambers (2001, 2002), Dr. Richard Morgan (2000)

RHODE ISLAND
Kent County
Bob Adams (2011)
Little Compton
Ed Bowen (2010, 2012–2013), Mrs. Helen Goddard (2005), Ginny Purviance (2010)
Newport
Ginny Purviance (2009)

SOUTH CAROLINA
Charleston
Susan Epstein (2013–2015), Benjamin F. Lenhardt, Jr. (2013–2016), Patti McGee (2013–2014)
Greenville
Mrs. Nelson B. Arrington, Jr. (1997, 1998, 2001, 2004), Mrs. Samuel M. Beattie (1997, 1998, 2001, 2004)

TENNESSEE
Chattanooga
Mrs. Halbert Law (1999, 2000), Mrs. E. L. Mitchell (2002), Mrs. John Stout (1999, 2000)
Knoxville
Vicki Baumgartner (2012, 2014), Chyna Brackeen (2010), Jim McDonough (2007, 2008), Steve Seifried (2010, 2011)
Memphis
Mrs. Albert M. Austin III (1999), Barbara Keathley, ASLA (2001, 2003), Mrs. David B. Martin (1999)
Nashville
Mr. Bob Brackmann (2000–2003), Mrs. Robert C. H. Mathews, Jr. (2000–2003), Mr. Ben Page (2000–2003)

TEXAS
Austin
James deGrey David (1998, 1999), Laura Bohls (2010, 2012), Charlotte Boyle (2015), Deborah Hornickel (2000, 2002, 2003, 2006), Roxane Smith (2008), Jennifer Staub Meyers (1998, 1999), Charlotte Warren (2010, 2012), Dr. Gordon L. White (1998, 1999)
Dallas
Patrick Boyd-Lloyd (2009–2012, 2015), Susan Gregory (2006), Peter Schaar (2002–2007)
El Paso
Mrs. Sam Davis (2006–2009), Kate Feuille (2009), Maria Woody (2006–2009)
Fort Worth
Ginger Bason (2005, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015)
Galveston
Steven Creitz (2006), Brian Davis (2006)
Houston
Frank Brown III (2012–2016), Bob Clark (2011), Sarah Newbery (2011, 2012–2013), Joanne Seale Wilson (2002–2004), Mrs. J. Taft Symonds (1998–2004), Mrs. Sellers J. Thomas Jr. (1998–2004)
San Antonio
Joann Neal (2008, 2010), Anne Schiller (2008, 2010)

VERMONT
Lake Champlain
Robin Coleburn (2006, 2010, 2013), Birgit Deeds (2010), Mrs. James T. Flynn (1999–2001), Marcia Pierce (2003, 2013)
Manchester
Ellen Ecker Ogden (2009, 2011, 2013–2014, 2016), Mrs. A. V. S. Olcott (1998–2005)
Upper Valley/Woodstock
Mrs. John H. Hewitt (2007, 2010), Patsy Highberg (2005), Ellen Ecker Ogden (2010, 2012), Joseph Valentine (2012)

VIRGINIA
Arlington
Tom Mannion (2002, 2003)
Charlottesville
Candy Crosby (2007), Mrs. Terrence D. Daniels (2004), Mrs. Mario di Valmarana (1997, 2004, 2007)
Middleburg
Mrs. Charles H. Seilheimer Jr. (1997)
Richmond
Mrs. Robert A. Bristow II (1997)

WASHINGTON
Bainbridge Island
Linda Skyler (2009–2016), Karla Waterman (2003–2008)
Bellevue
Jane Whiteley (2004)
Clark County
Jill Schatz (2005), Beth Hansen-Winter (2016)
Olympia
Tam Crocker (2007–2013)
Seattle
Barbara Flynn (1999), Keith Geller (2002, 2003), Nicole Nelson (2004)
South Sound
Tam Crocker (2010), Mrs. Bruce McIvor (2000, 2003–2006, 2008, 2010–2013, 2015)

WEST VIRGINIA
Charleston
Mrs. Herbert Jones (1997), Marion Jones (2007), Mr. Bill Mills (2005), Mrs. James Rufus Thomas II, (1998–2000, 2002, 2003)

WISCONSIN
Lake Country
Mrs. Anthony Meyer (2000), Mrs. Henry Quadracci (2000)
Milwaukee
Mrs. William Allis (1998, 1999, 2002), Mrs. Robert W. Braeger (1998, 1999, 2002), Ellen Hayward (2016), Diane McGauran (2016), Sarah Pratt (2016)

CANADA: BRITISH COLUMBIA
Qualicum Beach
Jim Cadwaladr (2004)
Victoria
Valerie Murray (2004)
Vancouver
Cheryl Cooper (2004)